Nezlob se, že růžový keř má trny, ale raduj se, že trnitý keř má růže...

Počátky psané literatury, mimoevropské literatury

18. července 2007 v 22:08 |  Referáty
Počátky psané literatury, mimoevropské literatury
Umění a kultura
V počátečním období existence člověka dnešního typu měli lidé nejvíce starostí se zajištěním obživy, s uhájením života před různými nástrahami světa. Jejich umělecké výtvory, především obrazy a sochy, pro ně neměly estetickou funkci, ale sloužily jako prostředky při magických a náboženských rituálech. Jsou nejstaršími pozůstatky víry v moc obrazu, spodobnění. Dokladem jsou např. zobrazení zvířat na stěnách jeskyní ve Španělsku a v jižní Francii (asi 13 000 před.n.l.). Malé stylizované sošky žen ve vysokém stupni těhotenství, tzv. venuše, představují symbol mateřství, ženu jako dárkyni života a udržovatelku rodu.
Z doby kamenné pocházejí také zbytky ohromných kamenných bloků- megalitické stavby, které svědčí o obrovském nasazení pravěkých lidí a tím i o síle myšlenky, kterou megalitické stavby vyjadřovaly. Pozoruhodné jsou kamenné kruhovité stavby nacházející se na území Velké Británie, např. Stonehenge (asi 2500 před n.l.).
Součástí magických a náboženských obřadů byly rozličné masky, jednoduché hudební nástroje, rituální tance, a tak již v nejstarších dějinách lidstva nacházíme prvky, které stály u zrodu divadelního, hudebního i tanečního umění. Souběžně s tímto magickým uměním se rozvíjel druhý směr výtvarného umění, a to umění ornamentální (zdobení nádob a dalších předmětů běžné potřeby).
Umění starověkých kultur navrstvených od dob Sumerů v oblasti Mezopotámie, tj. v meziříčí Eufratu a Tigridu, sloužilo zejména kultu bohů a panovníka, který byl považován za ručitele řádu, za záruku úrodnosti země a bohatství. V bohatých městech, která byla obklopena hradbami, stály honosné chrámy a paláce. V sochařství a malířství se často uplatňoval reliéf, většinou zobrazující válečné a lovecké scény. Hlavní sídlo novobabylonské říše (625-539 před n.l.)Babylon se za vlády Nabukadnezara (6. století před n.l.) stalo výstavným městem s monumentálními stavbami. Najdeme zde hradby s proslulou Ištařinou bránou, chrámový okrsek se stupňovitým chrámem boha Marduka, tzv. zikkuratem, známým z bible jako babylonská věž, palác s visutými zahradami (připisovanými královně Semiramis)- jeden za starověkých sedmi divů světa. Mezopotamské umění stavby silnic a mostů bylo přejato Římany a uplatnilo se ještě v evropském středověku. V Mezopotámii vznikly i zárodky věd, zejména matematiky a astronnomie.
Také egyptské umění sloužilo především náboženství a s tím souvisela úcta k egyptskému králi (nepřesně zvanému faraon). Vrcholem egyptského stavitelství jsou především pyramidy (v období Staré říše 2700-2180 před n.l.), v nichž se skrývají pohřební komory králů. Největší se nacházejí v Gize nedaleko dnešní Káhiry. Na stěnách hrobek byly vytesány reliéfy s výjevy z obětních obřadů, ale nalezneme na nich i nástěnné malby s náměty ze soudobého života. Významné památky se nalézají především ve skalních hrobkách u Théb na západním břehu Nilu- v tzv. Údolí králů (období Nové říše- 1555-1080 před n.l.). Vedle staveb hrobek se rozvíjela monumentální chrámová architektura.
Egypt se také řadí k nejstarším hudebním kulturám. Podle dochovaných pramenů rovněž víme, že se již ve starém Egyptě hrálo divadlo, i když ještě jako součást náboženského kultu. Mumifikování zemřelých přispělo ve starém Egyptě k rozvoji lékařství (znalost lidského těla), v důsledku každoročního vytyčování hranic zaplaveného území stoupal význam praktické geometrie.
První civilizace na území Indie vznikla v povodí řeky Indu a vytvořil ji neznámý národ s vyspělou architekturou. Tato civilizace, která nám zanechala i dosud nerozluštěné písemné památky, zanikla záhadným způsobem kolem roku 1800 před n.l. Svatyně a kláštery byly nejprve dřevěné, později také z kamene a cihel,stavěly se i rozsáhlé skalní chrámy s bohatou plastickou výzdobou a nástěnnými malbami s náboženskými motivy. Budovaly se často obrovské chrámy, bohatá byla sochařská výzdoba. V Indii se rozvíjela i věda, zejména matematika, astronomie, ale i jazykověda.
Také v Číně se zrodila svébytná kultura, která obohatila lidstvo mnohými vynálezy (papír, hedvábí, střelný prach, kompas, kormidlo, porcelán atd.). Těžiště čínského výtvarného umění spočívá zejména v kaligrafii (jedná se o dekorativní způsob písma zasazeného do jednotně řešené plochy s ilustracemi či ornamentem) a užitém umění (předměty denní potřeby vyráběné s rafinovanou jemností a vkusem). V architektuře jsou pro Čínu typické nízké stavby s keramickými taškami, vysoké pagody (věžovité svatyně), paláce a pevnostní stavby, z nichž nejproslulejší je Velká čínská zeď, vybudovaná na obranu proti kočovným kmenům ze severu. Další obdivuhodnou památkou je hrobka císaře Čchin Š´chuang-tiho (3. století před n.l.) v Si-anu, kterou původně střežila armáda více než 7500 terakotových vojáků, vymodelovaných v životní velikosti do nejmenšího detailu.
Kultura a umění Číny ovlivnily i kulturu staré Koreje (objev knihtisku) a Japonska (vynikající architektura).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 yvwkjmwisqi yvwkjmwisqi | E-mail | Web | 25. dubna 2009 v 13:19 | Reagovat

HfvXob  <a href="http://qlgbdhognhvw.com/">qlgbdhognhvw</a>, [url=http://fusecagsdebp.com/]fusecagsdebp[/url], [link=http://uysyffoniudh.com/]uysyffoniudh[/link], http://ptkaiardzunu.com/

2 vxaekwzjhm vxaekwzjhm | E-mail | Web | 4. května 2009 v 9:15 | Reagovat

3TKi8e  <a href="http://gajwfqeomltz.com/">gajwfqeomltz</a>, [url=http://mkayyhpgxitn.com/]mkayyhpgxitn[/url], [link=http://pevpyfiygsxf.com/]pevpyfiygsxf[/link], http://gyskjxpuyobr.com/

3 lnbtil lnbtil | E-mail | Web | 9. května 2009 v 10:09 | Reagovat

aDNYjS  <a href="http://xriukwvnokqz.com/">xriukwvnokqz</a>, [url=http://hnjkfwjjuiov.com/]hnjkfwjjuiov[/url], [link=http://zgyobfzogtmk.com/]zgyobfzogtmk[/link], http://vtnlbjtilker.com/

4 ozqdtasool ozqdtasool | E-mail | Web | 29. května 2009 v 13:30 | Reagovat

uPlRi1  <a href="http://dzmwopczwpff.com/">dzmwopczwpff</a>, [url=http://jwccrnjlhqwy.com/]jwccrnjlhqwy[/url], [link=http://ztxmhoqnwgjg.com/]ztxmhoqnwgjg[/link], http://gqkjqmxjhvfe.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama