Nezlob se, že růžový keř má trny, ale raduj se, že trnitý keř má růže...

Česká literatura od nástupu Lucemburků do 70. let 15. století

18. července 2007 v 22:16 |  Referáty
Česká literatura od nástupu Lucemburků do 70. let 15. století
Vrcholného rozmachu dosáhlo gotické umění ve druhé polovině 14. století, v době panování Lucemburků, svou úrovní tedy dosahuje evropského měřítka. Praha jako sídelní město českého krále a římského císaře Karla IV. Se stala nejvýznamnějším městem ve střední Evropě, čemuž odpovídá i její honosná výstavba. Praha se zaskvěla jedinečnými stavbami- Svatovítskou katedrálou (zahájení stavby 1344), klášterem na Slovanech (Emauzy), kostelem Panny Marie Sněžné, Karlovým mostem se Staroměstskou mosteckou věží. K předním památkám vrcholné gotiky náleží i královský hrad Karlštejn, feudální hrady Konopiště, Velhartice a Rábí a chrámy v Kolíně a v Plzni. Ze stavitelů této doby obzvlášť vynikali Matyáš z Arrasu a Petr Parléř.
Vrcholem soudobé sochařské tvorby se stala plastická výzdoba Svatovítské katedrály. Mimořádný byl rozvoj gotického sochařství, a zejména malířství (Mistr třeboňského oltáře a Mistr vyšebrodského oltáře, Theodorik).
Mimořádný význam mělo založení samostatné církevní provincie (pražské arcibiskupství, 1344), a zejména založení pražské univerzity (1348). Významný byl rozvoj měst (městská samospráva, rozvoj řemesel, rozvoj školství).
Významný rozvoj však zaznamenal zpěv (v podobě husitského chorálu).
I na sklonku středověku vynikly české země v umění označovaném jako pozdní či jagellonská gotika (nazvaná podle králů Vladislava a Ludvíka Jagellonského, vládli 1471-1526). Rozvíjela se jak církevní, tak i světská architektura, k významným architektům patřil zejména Benedikt Ried, někdy zvaný též Rejt (opevnění Pražského hradu, Vladislavský sál- největší světský sál středověké Evropy). Mezi stavby vladislavské gotiky dále patří především pražská Prašná brána, Vlašský dvůr a chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, kostel v Lounech, Mostě aj.
V sochařství a malířství se v tomto období vedle motivů náboženských začínají objevovat častěji i náměty z denního života, např. z práce rolníků, řemeslníků a horníků. Také portréty se vyznačují věrnějším zachycením podoby zobrazované osoby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Toma Toma | E-mail | Web | 21. prosince 2011 v 15:16 | Reagovat

Heej tak to je libovýý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama